בדיקת אבהוּת: חזקת הגיל הרך

כשגבר עומד ביום חופתו, אחרי טקס הנישואים, הענקת הטבעת ושבע הברכות הוא חוזר אחרי הרב בהתרגשות רבה ואומר: ,,אִם-אֶשְׁכָּחֵךְ יְרוּשָׁלִָם תִּשְׁכַּח יְמִינִי. תִּדְבַּק-לְשׁוֹנִי לְחִכִּי אִם-לֹא אֶזְכְּרֵכִי. אִם-לֹא אַעֲלֶה אֶת-יְרוּשָׁלִַם עַל רֹאשׁ שִׂמְחָתִי" מבלי לדעת, או מבלי לחשוב על כך שביום מן הימים הוא עלול לאבד משהו הרבה יותר יקר לו מיד ימינו או מלשונו – הוא עשוי לאבד את ילדיו.

שבירת כוס

היום אני הולך לדבר על חזקת הגיל הרך, סעיף בודד (25) בתוך חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות אך בלאגניסט לא קטן אשר קובע כי כאשר אין הסכמה בין הורי הקטין הנמצאים בתהליך גירושים בנוגע לאפוטרופסות לקטין/נים, החזקה על הקטין (עד גיל 6, לשון החוק) תהיה לאמא. למה? כי הם יכולים, באמת, זה החוק.

אותי, שנחשפתי רק לאחרונה לעובדה הזאת זה לא מפתיע, הרי אנחנו חיים במדינה שחוקיה לאו דווקא הוגנים, צודקים ושווים לכל אזרחיה. אגב, זה לא נגמר בגיל 6, בית המשפט לא נוטה לחתוך את זה אחרי גיל 6 אם אין סיבה מספיק טובה (מהי סיבה מספיק טובה אם לא זכות הילדים לאבא??)  והמשמורת על הילדים היא 'הכל כלול', האם זוכה אוטומטית בכל הילדים, ולא רק באלו אשר מתחת לגיל 6.

החוק, במקום לעשות 'משפט שלמה' הפוך, בו שני ההורים יישאו בנטל גידול הילדים, שווה בשווה, מכריע כמעט תמיד לטובת האם ומשמר את המיתוס שאנחנו כאן בפרלמנט האבות מנסים כל כך להוכיח אותו על טעותו – האמא בבית עם הילדים והאבא מפרנס. גם במקרים בהם הוכח מכל ספק כי האב הוא ההורה הזמין יותר לילדים, בוחר בית המשפט לדבוק בחזקת הגיל הרך ופוסק לטובת האם.

איפה הילד?
השאלה המתבקשת היא היכן טובת הילדים? מדוע החוק היבש, שאינו נרטב כמעט אף פעם מתעלם מזכות הילד לשני הורים, אמא ואבא? בכל המחקר הקטן שעשיתי לפני שכתבתי את הפוסט הזה, לא הצלחתי למצוא סיבה אחת הגיונית מדוע החוק לא מאלץ את שני ההורים להגיע לפשרה אשר תזכה את הילדים בשני הוריהם? הרי רכוש אפשר לחלק ועל רכוש אפשר לריב. דירה, מכונית, נכסים וזכויות זה מתמטי, מדיד ובר מימוש לחלוקה שווה בין בני הזוג המתגרשים, אבל ילדים, הם בכלל לא קשורים לגירושים, אי אפשר למכור אותם ולהזדכות עליהם. נטל ההורות צריך להיות על שני ההורים, שווה בשווה.

אז למה זה קורה?
אני חושב על הנשים שאני מכיר בחיי, ואני שם דגש רגע על הנשואות-אימהות, ישנן טובות יותר, ישנן טובות פחות אבל אני לא מסוגל לעלות על דעתי שאחת מהן תבחר במודע תוך שיכלול כל ההשלכות לדבר ודרך השפעתם על ילדיהן ותמנע מהאב לראות את ילדיו ותגזול ממנו את הזכות הבסיסי ביותר – להיות, לחוות ולגדל את ילדיו. חייב להיות משהו אחר, משהו שמניע אותן מעבר לכוחן.

עו"ד בני שטיין "הקצב מפתח תקווה" (מתוך: רמזור, שידורי קשת)

עו"ד בני שטיין "הקצב מפתח תקווה" (מתוך: רמזור, שידורי קשת)

הרי דיברנו על כך שהחוק מפלה ופוגע בראש ובראשונה בילדים, אבל מי הם אותם אנשים שמסוגלים לקחת חוק ולסחוט ממנו כמה שיותר ולנצלו על תום לטובת הלקוח שלהם? עורכי הדין. אני מאמין שבסופו של דבר גירושים הם מלחמה של עורכי דין האחד בשני, וכל אחד מראה למתחרהו בשוק למי יש יותר גדול. אני בהחלט מאמין שבמקרה הזה העכבר מוליד הר, ותהליך גירושים שנוצר מתוך רצון להפסיק לחיות יחד הופך, בעזרתם של עורכי הדין לענייני משפחה לתעשיית אלי מקביל-חליפות-שלושים ומשהו (ושאר דרמות פירמות טלוויזיוניות) אשר פוגעת בסופו של דבר בלקוחות, מזמיני השירות והכי פוגעות בילדים.

עד שהמוות יפריד ביננו
אני הולך להציע פתרון מאד מהפכני לעניין הכה בעייתי הזה, פתרון שאני מראש צופה בעקבות הצעתו עליהום עלי והוא בגדר התאבדות 'אינטרנטית'. הפתרון הוא… מוכנים? לא להתגרש!

כן, קראתם נכון, לא להתגרש, לנסות להסתדר ופאקינג לא לוותר לעצמכם, לבן/בת זוגכם ובעיקר לא לוותר לילדים, או יותר נכון – על הילדים. כי בעולם של תרבות צריכת אינסטנט גם המשפחה היא מוצר בר החלפה. לא מרוצה מספק הסלולר? אני אעבור לאחר! לא מרוצה מהאייפון? אעבור לסמסונג! לא מרוצה בעבודה? אתפטר! ככה זה שמה שבא בקלות – הולך בקלות.
נכון, אין מה להשוות בין חיי משותפים לבין עבודה וכמובן, נישואים ואייפון הם לא אותו דבר, בטלפון נוגעים הרבה יותר (אבל הסוללה אוזלת מהר מדי…) אבל יש לי תחושה שאנשים נפרדים מהר מדי, בורחים לנוחות של לסגור ת'בסטה מאשר להתמודד עם הקשה והמאתגר. העובדה המחזקת את טענתי היא כמובן עצם ריבוי מקרי הגירושים בשנים האחרונות, זו פשוט נהייתה החלטה קלה מדי.
האם הגירושים מעידים על סופה של האהבה? הרי אם עוד קיימת אהבה אך לצידה כעסים רבים, אין סיבה להתגרש אלא לשנות את השיטה ולהתגבר על הכעסים. אם אין אהבה כלל, גירושים עשויים בסופו של דבר להתקיים אך אם אין רגש כלל, אין סיבה למאבק משפטי עקוב מדם. וכן, שמעתי על זוגות שנפרדו כי לא אהבו יותר והם שומרים על קשר טוב והילדים, עד כמה שניתן לחשוב ככה, מרוצים.

נישואים הם לא מוסד קל, יש לתחזק אותו והוא נקלע למשברים, למשברים רבים וקשים מאד אבל הגדולה היא להילחם על המוסד הזה, לא לתת לעצבים ולמשחקי הכבוד להשתלט ולהגיד "חלאס, אני עף מפה" כולנו היינו שם, חלקנו שם ורובנו עוד נהיה, ובפעם הבאה שיקום ריב, גדול ככה שיהיה תסתכלו טוב טוב על ילדיכם ישנים במיטות שלהם ותחשבו לעצמכם: "האם זה שווה את זה? האם זה כל כך נורא שאני אעביר את האישה שאני אוהב, את הילדים שהם מקור חיי ואת עצמי, גיהינום במלוא מובן המילה?" אחר כך, כנסו לקבוצה 'א' זה אבא' בפייסבוק, תקראו שם סיפורים קורעי לב של אבות שילדיהם נגזרו מהם וחייהם הם לא חיים, תקבלו את הסטירה המצלצלת, לכו לבת/בן הזוג שלכם ופשוט תתנו צ'אנס, ועוד צ'אנס, ועוד צ'אנס עד שתצליחו, ואתם תצליחו.

_______________________________________________________________________

לדיון המלא של בדיקת אבהוּת – פרלמנט האבות של ערוץ המשפחה של Xnet, הקליקו כאן

רשימת הפוסטים המלאה:

גיא רוה: הפוליטיקה מנצחת את טובת הילד .
ברק שטרית: חזקת הגיל הרך – ילדים ככלים של מלחמה .
עומר להט: חזקת הגיל הרך .
טל חן: הורים יחפים .
גבריאל ויינמן: סכום אחריות שני ההורים כפול טובת הילד בחזקת הגיל הרך .
יובל אדם: לפחות שיהיו לו הילדים .
אילן שיינפלד: האם המדומיינת .

להרשמה לניוזלטר – ליחצו כאן

פוסט זה פורסם בקטגוריה בדיקת אבהות, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

5 תגובות על בדיקת אבהוּת: חזקת הגיל הרך

 1. פינגבאק: קריאות נקם? למי אכפת... - אבהות ישראלית

 2. פינגבאק: אין תאריך תפוגה לאבהות | The Soapbox – הבלוג של יובל אדם

 3. הנודניק הגיב:

  לא להתגרש זה לא פתרון. נכון, צריך לנסות למצות כל אפיק אפשרי לפני שקופצים לשם, אבל כמו שלא כל החתונות טובות, לא כל הגירושין רעים.
  זה מתחיל הרבה לפני שצריך לפתור את הבעיה: כשאפשר למנוע את הווצרותה: http://wp.me/p4g3Ot-8U

  אהבתי

 4. פינגבאק: סכום אחריות שני ההורים כפול טובת הילד בחזקת הגיל הרך | אבא של אורי יודע על מה הוא מדבר

 5. Oshri Hilzenrath הגיב:

  אמן! מסכים עם כל מילה

  אהבתי

מה אתם אומרים?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s